Koření

Kajenský pepř

Kajenský pepřPokud mluvíme o tomto koření, rozhodně se najde řada lidí, kteří o něm doslova nemají ani potuchy. Pokud se však řekne chilli paprička, mnozí lidé začínají tušit. Právě tato paprička je totiž základem tohoto koření. Často je distribuováno právě v práškovém skupenství, a tak kajenský pepř tvoří ony rozemleté sušené papričky, a to s poměrně výrazným obsahem kapsaicinu, což je látka způsobující onu pro někoho nepříjemnou pálivost.

Odkud kajenský pepř pochází?

Nejenom svůj původ, ale také historii má toto koření poměrně zajímavé, jelikož první zmínky o jeho použití pocházejí již z doby šestého tisíciletí, a to z mnoha indiánských osad, které objevil Kryštof Kolumbus. Ten samozřejmě kajenský pepř rychle dovezl také do Evropy, a velké oblibě se těšilo hlavně v Portugalsku, a následně také v Indii. I zde byl po staletí nedílnou součástí jídel, a je tomu i nyní, jelikož indická jídla jsou často svou pálivostí charakteristická. Za to skutečně původní místo je však považována právě Střední Amerika.

K čemu se používá?

Možnosti použití kayenského pepře jsou v našich kuchyních velmi značné. Je tak základem již zmíněné indické kuchyně, ale stejně tak dobře s ním lze dochutit také řada dalších, hlavně asijských pálivých pokrmů. Stejně tak je ale ideální třeba k okořenění zeleniny, nebo také masa. Svůj hlavní půvab, a to onu pálivou chuť lze však nejlépe ocenit v celé řadě různých nejenom masových, ale také zeleninových směsích, různých soté, nebo třeba i omáčkách na způsob gulášů.

V neposlední řadě je třeba ale zmínit i to, že ačkoliv může být pro někoho kajenský pepř pro svou pálivost nepříjemný, je velmi prospěšný našemu zdraví, a to hlavně pro obsah vitamínu C, ale i dalších látek, které podporují činnost našeho těla. Navíc je tělo zvyklé na toto koření velmi imunní i proti celé řadě bakterií, ale také nemocí.

Semínka chilli papričky můžete zakoupit zde.